wtorek, 24 lutego 2015

Łuszczyca- jak sama nazwa mówi niezbyt przyjemny temat

Postanowiłam, że napiszę dziś o jednej z chorób, którą sama jestem zarażona a o której ludzie często słysząc reagują strachem. Wzięłam kilka informacji z internetu dzięki czemu sama dowiedziałam się sporo;)
 Jestem zarażona łuszczycą nawet nie wiem czy dobrze nazwałam "zarażona" pierwsze objawy tej choroby zauważyłam w 2 klasie podstawówki, nikt nie przepuszczał że w tym czasie odwiedzę kilkanaście lekarzy, i od kilku z nich usłyszę, że mam zwykłą wysypkę żaden z nich nie zrobił jakiś badań odnośnie tych Chrostek, które zawładnęły moim całym ciałem, wszędzie miałam drobne kropeczki przypominające ospę. Ale tak zwana "wysypka" nie ustąpiła odwiedziliśmy kolejnego dermatologa diagnoza "łuszczyca" nazwa choroby nie była nam obca mój tato od wielu lat chorował na tą chorobę.
Zaraz dostałam mnóstwo lekarstw na zamówienia, list ich nie było końca.
W szkole dzieciaki nie dawały mi spokoju, każdy bał się że może zostać zarażony, o basenie nie było mowy wstydziłam się iść taka wysypana jak biedronka. Lekarstwa zaczęły działać, łuszczycy nie widać od tamtego czasu nie ukrywam pojawiają się małe kropeczki 2-3 co jakiś czas przeważnie gdy jestem zestresowana albo osłabiona po chorobie.

Czym jest łuszczyca?
Jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Mimo to nadal nie wiadomo, co tak naprawdę ją wywołuje. Pewne jest natomiast to, że dzięki odpowiedniemu leczeniu można znacznie złagodzić jej objawy
Łuszczyca ma kilka postaci. Wyróżnia się je zależnie od rodzaju zmian i ich lokalizacji. U większości chorych na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy pojawiają się czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami. Po zdrapaniu łusek dochodzi do minimalnego krwawienia. Jak dotąd jest to choroba – nieuleczalna

Łuszczyca może być dziedziczna?
Łuszczyca jest często dziedziczna. Jeśli cierpi na nią oboje rodziców, u dzieci pojawi się na 70 procent. Schorzenie często dziedziczy się po dalszych przodkach, np. dziadkach lub pradziadkach. Pierwszy rzut łuszczycy występuje zazwyczaj między 10. a 30. rokiem życia, ale zdarzają się też przypadki zachorowań po siedemdziesiątce. Okresy remisji mogą trwać kilka miesięcy, a nawet lat. Są osoby, u których choroba pojawia się w dzieciństwie tylko raz, a potem znika na zawsze.

Czy łuszczycą można się zarazić? 
Łuszczyca nie jest chorobą zaraźliwą, więc kontakt z chorym nie ma żadnych konsekwencji dla zdrowej osoby.

Czy chory na łuszczycę może się opalać i pływać w basenie? 
Opalanie jest wskazane, bo słońce ma pozytywny wpływ na wygląd skóry chorego na łuszczycę. Jeśli chodzi o pływanie – nie ma przeciwwskazań, choć należy pamiętać, by po wyjściu z basenu nawilżyć wysuszoną chlorem skórę.
 
Jak zapobiegać nawrotom choroby? 
Gdy już uda się doprowadzić do remisji łuszczycy, bardzo ważne jest, by utrzymać ten stan jak najdłużej. Trzeba zatem unikać czynników, które wywołują łuszczycę, pamiętać o nawilżaniu skóry oraz przyjmowaniu dużej ilości płynów, odstawić używki i zminimalizować stres.
Łuszczyca wcale nie jest taka zła jak potrafimy dbać o siebie;)

A Wy? Albo Wasi znajomi jak, którzy żyją z tą chorobą jak sobie radzą?

2 komentarze:

  1. Ja choruję od podstawówki również, już jakieś... 12 lat. Ogólnie sterydy i słońce. Stres jest dla mnie zabójczy wysyp w kilka godzin :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. u mnie jak pojawiła się w 2 klasie podstawówki, tak do tej pory nie widać czasami przy większym stresie jakieś pojedyncze Chrostki. Ale dużo wciągu lata przebywam na słońcu. Najgorzej mam na głowie.

      Usuń